İCBARİ SIĞORTALAR HAQQINDA
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ QANUNU
35.1. Daşınmaz əmlakın icbari sığortası daşınmaz əmlakın yanğın və ya digər hadisələr nəticəsində zədələnməsi, məhv olması, yaxud hər hansı formada itkisi ilə bağlı dəyən zərərin əvəzinin ödənilməsi məqsədi ilə tətbiq edilir.
35.2. Hüquqi və fiziki şəxslərə məxsus tikililərin, yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin, yaşayış evləri və binalarının, mənzillərin, dövlət əmlakının sığortası icbaridir.
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI PREZİDENTİNİN FƏRMANI №500
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 19-cu bəndini rəhbər tutaraq, "İcbari sığortalar haqqında" Azərbaycan Respublikasının 2011-ci il 24 iyun tarixli 165-IVQ nömrəli Qanununun qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar həmin Qanunun tətbiqini təmin etmək məqsədi ilə qərara alınıb.
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ İNZİBATİ XƏTALAR MƏCƏLLƏSİ
469.1. Bu Məcəllənin 469.2-ci və 469.3-cü maddələrində nəzərdə tutulmuş hallar istisna olmaqla, icbari sığorta qanunlarına əsasən, müvafiq riskləri icbari qaydada sığorta etdirmək vəzifəsi müəyyən edilmiş fiziki və ya hüquqi şəxslər tərəfindən sığortaçı ilə icbari sığorta müqaviləsinin bağlanmamasına görə - fiziki şəxslər 30 (otuz) manat məbləğində, vəzifəli şəxslər 80 (səksən) manat məbləğində, hüquqi şəxslər 200 (iki yüz) manat məbləğində cərimə edilir.
Qeyd:
1. Şəxs bu maddədə nəzərdə tutulmuş icbari sığorta müqaviləsinin bağlanmamasına görə inzibati məsuliyyətə cəlb olunduqda, 20 gün ərzində icbari sığorta müqaviləsini bağlamalıdır. Bu müddətdə şəxs həmin əməlin törədilməsinə görə təkrarən inzibati məsuliyyətə cəlb olunmur.
2. Bakıda bir illik cəmi 50 (əlli) manat ödəməklə, yanğın, partlayış, zəlzələ, subasma, təbii fəlakətlər, yer sürüşməsi və sair kimi risklərdən sığortalanırsız. (Sumqayıt, Gəncə, Naxçıvan - 40 manat, digər bölgələrdə - 30 manat)
Daşınmaz əmlakın icbari sığorta şəhadətnaməsini əldə etmək üçün aşağıdakı nömrə ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.